SUOMEN
GOLFLIITTO

Golfyhteisöjen kehittämistä varten on muodostettu Suomi Golfin tukitiimi, jonka tarkoituksena on auttaa golfyhteisöjä onnistumaan oman toimintansa kehittämisessä. Toiminnot kohdistuvat koko golfyhteisön toimintoihin niin, että kaikki lähtee yhteisön omista tarpeista ja haluista. Kaikki maan golfyhteisöt kohdattiin kauden 2019 aikana, ja jokaisella golfyhteisöllä on oma yhteyshenkilönsä.

Yhteyshenkilöt 2020

Tukitiimitoiminta jatkuu 2021 ja kehittyy saadun palautteen perusteella. Päivitetty yhteyshenkilölistaus julkaistaan tammikuussa 2021.

Tukitiimi koostuu neljästä golfyhteisön kehittäjästä – Aarni Nordqvist, Jari Koivusalo, Juha Juvonen ja Mika Wikström sekä vetovoimatiimista Mika Hollo, Kirsi Erofejeff-Engman ja Johanna Ahti. Kolme pääasiallista osaamisaluetta ovat liiketoiminnan kehittäminen, lajin vetovoima sekä olosuhteiden kehittäminen.

Lisäksi tiimillä on käytössään verkosto eri alojen asiantuntijoita. Riippumatta yhteyshenkilöstä golfyhteisöllä on käytössään koko tiimi ja verkoston osaaminen. Osa palveluista saattaa olla maksullisia, mutta lähtökohtaisesti tukitiimin palvelut ovat yhteisöille ilmaista. 

MISSIO
Yhteistyön tiivistäminen jokaisen golfyhteisön kanssa.

MITEN
Lisäarvon tuottaminen = Palvelua ja tietoutta/dataa
Vuorovaikutus ja luottamus = Tapaamiset golfyhteisön kanssa – jokaiselle golfyhteisölle oma vastuuhenkilö
Tiedon siirtyminen kahteen suuntaan = Tiedon ja toimintatapojen jakaminen molempiin suuntiin

KENELLE
Golfyhteisöt (Oy+Ry+muut golfyhteisön toimijat).

GOLFYHTEISÖJEN TUKITIIMI

Aarni Nordqvist, asiantuntija – tietopalvelut
0405395903 / aarni@nordqvist@golf.fi

Jari Koivusalo, kenttäasiantuntija
0406631277 / jari.koivusalo@golf.fi

Juha Juvonen, kilpaurheilupäällikkö
0405615863 / juha.juvonen@golf.fi

Mika Wikström, asiantuntija – kilpailut, IT, säännöt
0400739877

Mika Hollo, asiantuntija – lajin vetovoima, golfyhteisöjen tukeminen
juniorivastaava, Draivia kouluun! -koordinaattori
044 088 8440 / mika.hollo@golf.fi

Kirsi Erofejeff-Engman, seuratoimintapäällikkö – lajin vetovoima, golfyhteisöjen tukeminen, ladygolf
044 240 6607 / kirsi.erofejeff-engman@golf.fi

Johanna Ahti, asiantuntija – lajin vetovoima, golfyhteisöjen tukeminen, seniorigolf ja erityisgolf
040 590 0998 / johanna.ahti@golf.fi