Puheenjohtajaehdokkaat esittelyssä

Golfliiton uudeksi puheenjohtajaksi valitaan marraskuussa joko emeritusprofessori Karl-Erik Michelsen tai johtaja Saara Vahvaselkä. Esitimme ehdokkaille seitsemän kysymystä.

Golflehti Jussi Miettinen

Miksi asetut ehdolle juuri nyt?

Saara Vahvaselkä: Ehdokkuuteni on luonteva jatkumo kuuden vuoden hallituskaudelleni, joka päättyy vuodenvaihteessa. Olen ollut laatimassa Suomi Golfin strategiaa vuosille 2026–2030 ja tunnen sen tavoitteet perusteellisesti. Kokemukseni ja elämäntilanteeni mahdollistavat strategian määrätietoisen toteuttamisen.

Karl-Erik Michelsen: Ajankohta tuntui sopivalta, koska jäin pois työelämästä pari vuotta sitten ja nyt voisi olla oikea hetki uudelle haasteelle.

Miten kuvailet itseäsi johtajana?

SV: Tärkein tavoitteeni johtajana on saada muut onnistumaan. Luon turvallisen ja avoimen ilmapiirin, jossa jokainen uskaltaa tuoda osaamisensa yhteiseen käyttöön. Johdan empaattisesti mutta tavoitteellisesti, erotan olennaisen ja vien päätöksiä rohkeasti eteenpäin. Voimavarojani ovat uteliaisuus ja jatkuva oppiminen.

KEM: Olen pyrkinyt noudattamaan johtamisessani Jorma Panulan ohjetta eli ”Auta, mutta älä häiritse”. Johtajana katson eteenpäin, luotan ammattilaisiin, avoimeen tiedonkulkuun ja yhteistyöhön. Keskityn strategiseen johtamiseen ja luen signaaleja.

Kuinka paljon olet valmis käyttämään aikaa tehtävään?

SV: Olen valmis käyttämään tehtävän vaatiman ajan. Puheenjohtajuus edellyttää aktiivista läsnäoloa, ja elämäntilanteeni mahdollistaa sen nyt, kun kaksi vanhinta lastani on muuttanut kotoa.

KEM: Ajankäytön määrittää työnjako. Operatiivinen johto vastaa strategian toimeenpanosta ja arjen rutiineista. Aika on minulle tärkeää, joten hallitus keskittyy isoon kuvaan, katsoo eteenpäin ja auttaa operatiivista johtoa tekemällä reippaasti tarvittavat päätökset.

Millaista kokemusta sinulla on hallitustyöskentelystä ja yhdistystoiminnasta?

SV: Olen toiminut Golfliiton hallituksessa kuusi vuotta ja vetänyt vastuullisuustoimikuntaa vuodesta 2024. Majakka Voima Oy:n hallituksen puheenjohtajana ja jäsenenä toimin kolme vuotta. Ringside Golf ry:n hallituksessa vastasin juniorikehityksestä ja käynnistin lähikoulujen kanssa golfiltapäiväkerhot, jotka kasvattivat juniorimäärää merkittävästi.

KEM: Olen johtanut konsulttiyritys Tamora Oy:tä ja kuulunut Famifarm Oy:n ja Karjala-lehti Oy:n hallituksiin. Johdan Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Karjalan rahaston hoitokuntaa, ja Karjalan Liiton hallituksessa olin lähes koko 2010-luvun. Viro-säätiön hallituksessa olen ollut yli 30 vuotta. Golf on yhtä aikaa liiketoimintaa, harrastamista ja yhteisöllisyyttä. Hallituksen on ymmärrettävä, miten nämä sopivat yhteen, ja etsittävä kehityspolkuja, joilla harrastajat ja kilpailijat voivat nauttia pelistä parhaalla mahdollisella tavalla.

Mitkä ovat Suomi Golfin vahvuudet ja haasteet lähivuosina?

SV: Golfin suurin vahvuus on, että se on koko elämän mittainen laji iästä ja sukupuolesta riippumatta, nykyään myös ympäri vuoden. Golfilla on tutkitusti merkittäviä vaikutuksia sekä fyysiseen että henkiseen terveyteen.

Haasteita ovat naisten ja tyttöjen osuuden kasvattaminen ja kapasiteetin riittävyys. Kasvukeskuksissa suosituimmat peliajat ovat jo kortilla, ja edunvalvojina meidän on varmistettava, että kuntapäättäjät ja kaavoittajat huomioivat golfin tulevaisuuden suunnitelmissaan.

KEM: Suomi on lähes täydellinen maa golfin harrastamiseen. Täällä on hyvin hoidettuja kenttiä, ja pelaaminen on suhteellisen edullista. Sen lisäksi meillä on pitkä, valoisa ja lempeä pelikausi, joka jatkuu nykyään varhaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Haasteena on kenttien saavutettavuus erityisesti kasvukeskuksissa sekä erilaisten pelimuotojen kehittäminen niin, että golf houkuttelee myös nuoria, ruuhkavuosia eläviä keski-ikäisiä sekä ennen kaikkea naisia. Ilmastonmuutos tuo jo nyt haasteita kenttien ylläpidolle ja valitettavasti haasteet ovat kasvamassa tulevaisuudessa.

Mikä on ensimmäinen asia, jonka viet eteenpäin, jos tulet valituksi?

SV: Meillä on laadukas strategia ja hyvät suunnitelmat sen toteuttamiseksi, ja ensi vuoden budjetti ja toimenpidesuunnitelma ovat jo työn alla. En toisi pöydälle mitään uutta, vaan varmistaisin, että strategia toteutuu suunnitelmallisesti ja tehokkaasti.

KEM: Ensimmäinen asia on strategian päivittäminen, painopistealojen määrittäminen ja niiden pohjalta kehityshankkeiden käynnistäminen.

Golfliiton strategia on hyvä, mutta sen on elettävä ajassa. Golf on saanut paljon uusia harrastajia osin ikärakenteen vuoksi, mutta tulevat ikäluokat ovat pienempiä ja naisten rooli yhteiskunnassa korostuu. Nämä on otettava huomioon strategisissa valinnoissa jo nyt.

Strategian pitää myös painottaa enemmän uusia avauksia pelaajille ja kenttäyhtiöille. Alihyödynnetty resurssi on Suomen valoisa kesä, jolloin golfia voi pelata lähes ympäri vuorokauden. Sitä on tarjottava paremmin kansainvälisille pelaajille, jotka kärsivät jo nyt kuumuudesta ja kuivuudesta.

Mikä on mieleenpainuvin golfmuistosi?

SV: Asuin 2003–2004 lähes vuoden Skotlannissa, ja mieleenpainuvimmat golfmuistoni ovat sieltä. Pelasimme muun muassa taksikuskin kanssa, joka oli edellisellä viikolla noukkinut meidät kyytiin syrjäiseltä, kaikille avoimelta kentältä. Kerran tuttu bussikuski poikkesi reitiltään ja vei meidät kentälle rauhoitellen samalla muita matkustajia, koska tiesi, että muuten myöhästyisimme vaihdosta ja joutuisimme kävelemään pari kilometriä. Isle of Arranilla eräs rouva näki meidän kävelevän bägit selässä, jätti kultaisen noutajansa meidän hoitoomme ja kuskasi opiskelijaryhmämme useassa erässä vuorenrinteen kentälle. Ihmisten ystävällisyys ja hyväsydämisyys kosketti.

KEM: Minulla on kolme poikaa, jotka kaikki pelaavat enemmän tai vähemmän golfia. Paras muisto syntyy aina, kun pääsemme kaikki pelaamaan neljän hengen scramblen. Siinä on suuren urheilujuhlan tuntua.

Saara Vahvaselkä

Ikä: 47 vuotta
Ammatti: Johtaja
Koulutus: OTM, EMBA ja MA
Kotiseura: Espoo Ringside Golf
Golfin aloitusvuosi: 2001
Tasoitus: 2,3

Karl-Erik (Kalle) Michelsen

Ikä: 69 vuotta
Ammatti: Emeritusprofessori
Koulutus: FT
Kotiseura: Kartanogolf
Golfin aloitusvuosi: 2012
Tasoitus: 14,4