Kalle Samooja palasi kilpailuihin upealla yhdeksän birdien kierroksella

Rannevammasta toipuva Kalle Samooja lähtee toiseen päivään toiselta sijalta kaksi lyöntiä kärkeä perässä.

Golflehti Juha Hakulinen
Kalle Samooja oli huippuvireessä pitkän pelitauon jälkeen Vierumäki Finnish Challengen avauskierroksella. Kuva: Tomi Natri

Pitkä pelitauko ei näkynyt tulostaululla lainkaan, kun Kalle Samooja aloitti Vierumäki Finnish Challenge supported by Finnish Golf Union -kilpailun ryminällä. Samoojan avauspäivän tulos Cooke-kentällä oli –7 (65). Hän jakaa kilpailun kakkospaikkaa.

HotelPlanner Tourilla vuosia pelannut mutta sittemmin urallaan isommille kiertueille noussut Samooja oli todella tyytyväinen avaukseensa.

”Maksimit saatiin tuloksen valossa ulos. Ei paljon jäänyt jossiteltavaa. Pari bogia sinne tuli ja ne jäävät harmittamaan, mutta birdie-määrä oli sellainen, mikä pistää hymyilyttämään”, peräti yhdeksän birdieä kierroksellaan upottanut Samooja totesi.

Kun puolet rei’istä päättyy birdie-tuuletukseen, on viheriötyöskentelyn täytynyt olla vahvaa. Näin oli Samoojankin tapauksessa.

”Nämä ovat kivat griinit putata. Sitä tuossa jo alkuviikosta mehustelin, että kun saan palloni greenille, niin haistelen kyllä birdielle sitä paikkaa”, hän naureskeli kierroksen päätyttyä.

Ranneleikkauksessa syksyllä käynyt Samooja pelaa nyt ensimmäistä kunnon kilpailuaan leikkauksen jälkeen. Systemaattisen ja huolellisen kuntoutuksen jälkeen käsi kestää pelaamista varsin hyvin, eikä torstaina tullut tilanteita, joissa ranne olisi peliä häirinnyt.

”Katsotaan, miten aamulla menee, kun se tulee kuitenkin aika nopeasti eteen. Toivottavasti käsi pysyisi kunnossa. En kuitenkaan stressaa sitä, se selviää huomenna”, toiselle kierrokselle heti aamukahdeksan jälkeen starttaava Samooja sanoi.

Hyvin kilpailunsa aloitti myös Matias Honkala. Hän pelasi tuloksen –5 (67). Innokkaalla kalamiehellä oli syönti kohdallaan, vaikka ennakko-odotuksia hän ei itselleen uskaltanut hirveästi kotikisaan ladata.

”Tuloksellisesti tämä oli parempi päivä kuin mitä pystyin odottamaan. Oli vaikeat treenipäivät, enkä saanut oikein mitään lähtemään. Sieltä ei ollut mitään hyvää tulosta tulossa, mutta sain aamulla rangella ihan hyvän idean. Sain palloa hyvin peliin ja löin rautoja hyvin. Sieltä ne birdiet käytännössä tulivat”, kuuden birdien Honkala kertoi.

Päivän kovin kierros nähtiin heti päivän kärkeen, kun aamulla kentälle lähtenyt Tanskan Jonathan Gøth-Rasmussen pelasi Samoojan tavoin yhdeksän birdien kierroksen. Hänen korttiinsa ei kuitenkaan ilmestynyt ainuttakaan bogia, joten tulos oli komea –9 (63).

Kahdesti urallaan HotelPlanner Tourin kilpailun voittanut Gøth-Rasmussen oli syystäkin mielissään avauspäivästään.

”Kierros oli todella tasaista hyvää peliä alusta loppuun. Draivasin hyvin, löin lähestymisiä lähelle ja laitoit putit sisään. Siinä yksinkertaisuudessaan päivän kulku”, ensimmäistä kertaa Vierumäellä kilpaileva kärkimies totesi.

Suomalaisten tulokset ja perjantain lähtöajat

–7 Kalle Samooja (8.10, tii 1)
–5 Matias Honkala (7.50, 1)
–4 Kim Koivu (8.40, 10)
–3 Lauri Rosendahl (7.30, 10)
–3 Tapio Pulkkanen (8.00, 10)
–2 Tyko Tuohimaa (13.55, 1)
–2 Oskari Nikku (8.50, 1)
–2 Lauri Ruuska (8.40, 10)
–1 Roope Kakko (12.55, 10)
–1 Konsta Mattsson (14.25, 10)
E Konsta Jutila (7.30, 1)
+1 Sakke Siltala (14.45, 10)
+2 Jussi Kumpulainen (8.30, 10)
+6 Saku Halonen (7.40, 1)
+9 Oskar Osala (12.45, 10)

ENNAKKO: Pulkkanen metsästää superviikkoa Vierumäellä – Samoojalla onnistunut kenraaliharjoitus

Tapio Pulkkanen on HotelPlanner Tourin rankingissa kymmenentenä ennen Vierumäen kotikisaa. Kuva: Juha Hakulinen
Tapio Pulkkanen on HotelPlanner Tourin rankingissa kymmenentenä ennen Vierumäen kotikisaa. Kuva: Juha Hakulinen

Kymmenettä kertaa pelattava Vierumäki Finnish Challenge supported by Finnish Golf Union -kilpailu kokoaa jälleen huippupelaajat Vierumäen Cooke-kentälle. HotelPlanner Touriin kuuluvan kilpailun mielenkiintoa lisää lukuisten suomalaisten huippupelaajien läsnäolo.

Tapio Pulkkanen ja Kalle Samooja ovat ennakkoon kuumimpien suomalaispelaajien joukossa. Pulkkanen lähtee kilpailuun HotelPlanner Tourin rankingin kymmenenneltä sijalta. Pääkiertueellakin pitkään pelanneella Pulkkasella on selkeä tavoite kotikilpailuun.

”En ole koskaan mitään superviikkoa Vierumäellä pelannut, mutta sitä lähdetään metsästämään. Svingi tuntuu tällä hetkellä hyvältä”, Pulkkanen sanoo.

Pulkkasella on selkeä tavoite nousta ensi kaudeksi takaisin DP World Tourille, ja lisäpisteet ovat senkin takia tärkeässä roolissa.

”Keväällä tuli voitto, mutta sen jälkeen ei ole ollut ihan niin hyvää peliä. Tästä eteenpäin pelataan melkein joka viikko. Nyt on hyvä aika kääntää kurssia.”

Ranneleikkauksen jälkeen paluuta kilpagolfin pariin tekevä Samooja on saanut ranteensa jo hyvin lähelle leikkausta edeltänyttä aikaa. Hän sanoo, että vauhdit ovat jo normaalilla tasolla, ja pallo lentää tuttuja mittoja.

Kilpailutuntumaa Samooja kävi hakemassa toissaviikolla Lappajärvellä pelatussa ProAm-kilpailussa.

”Se näytti, että ollaan oikealla uralla. Ei minulla ollut siellä suuria odotuksia. Lähinnä toivoin, että pääsen taistelemaan voitosta, ja kyllähän se itseluottamusta kasvatti, kun pääsi pelaamaan voitosta ja lopulta voitti. Nyt on menty puolitoista viikkoa eteenpäin, niin kyllä pelikin on siitä parantunut”, Samooja kertoo.

HotelPlanner Tourin kilpailussa taso on toki monta pykälää kovempaa, minkä Samoojakin tiedostaa.

”Täällä saa lyödä parasta pöytään, kun kinkerit kovenevat. Peli on kuitenkin ihan hyvässä kunnossa. Wedge-peli on totta kai vielä vähän hakusessa, mutta ei anneta sen häiritä.”

Tulevan kilpailuviikon haasteet liittyvät Samoojan mukaan ennen kaikkea Cooke-kentän viheriöihin, joiden kanssa pelaajat joutuvat kovaan testiin.

”Täällä on niin spinnaavat griinit tällä hetkellä, että on vaikea lyödä lähelle. On hieman arpomista spinnin suhteen”, toteaa Samooja.

Kahden ensimmäisen kierroksen lähtöryhmissä on suomalaisittain useampia mielenkiintoisia ryhmiä. Torstaina kello 13.55 ykköstiiltä starttaavassa ryhmässä pelaavat vuoden 2018 ja 2023 Vierumäki Finnish Challengen voittajat Kim Koivu ja Lauri Ruuska. Perjantaina he aloittavat pelinsä 10. tiiltä kello 8.40.

Pulkkanen puolestaan pelaa yhdessä toissavuoden voittajan Christofer Blomstrandin ja Etelä-Afrikan Justin Hardingin kanssa. Heidän lähtöaikansa on torstaina kello 13.15 (tii 1) ja perjantaina kello 8.00 (10).

Samooja käynnistää paluukilpailunsa torstaina kello 13.25 kymppitiiltä.

Kalle Samooja lyö palloa jo yhtä vauhdikkaasti kuin ennen loukkaantumista. Kuva: Juha Hakulinen
Kalle Samooja lyö palloa jo yhtä vauhdikkaasti kuin ennen loukkaantumista. Kuva: Juha Hakulinen
Amatööri Lauri Rosendahl on ollut tällä kaudella vahvassa vedossa. Kuva: Juha Hakulinen
Amatööri Lauri Rosendahl on ollut tällä kaudella vahvassa vedossa. Kuva: Juha Hakulinen

Vierumäki Golfin toimitusjohtaja ja kilpailun promoottori Jan Ruoho on kilpailun aattona rauhallinen. Vahvan ja kokeneen organisaation kanssa toteutettu kilpailutapahtuma etenee tutulla kaavalla, eikä mitään isoja yllätyksiä ole tullut eteen.

Ruoho sanoo, että kilpailu oli alun perin tarkoitus järjestää vain pari kertaa, mutta nyt on käynnistymässä kymmenes kilpailu.

”Tämä on jotenkin venähtänyt. Nopeasti on aika mennyt. Tämä on tosi tärkeä asia Vierumäelle, ja tätä on kiva tehdä. Tällä on hyvä näkyvyys Suomi-golfissa ja myös globaalisti”, muistuttaa Ruoho.

Kilpailun järjestäjä saa 50 villiä korttia, joiden merkitys suomalaisten kilpapelaajien pelimahdollisuuksien kannalta on todella merkittävä. Ruohokin nostaa asian esiin.

”Pystymme tätä kautta auttamaan nuorempia pelaajia kokeilemaan sitä tasoa, mitä vaaditaan, jotta pystyy pelaamaan HotelPlanner Tourilla tai korkeammalla.”

Kilpailussa nähdään myös monia amatöörejä. Yksi heistä on Lauri Rosendahl. Hän voitti alkukesästä arvostetun Lytham Trophyn ja on muutenkin esittänyt vahvoja otteita isoissa amatöörikilpailuissa.

Rosendahl pelasi viime viikolla Irlannissa HotelPlanner Tourin osakilpailussa. Sieltä jäi hyvä tunne omasta tekemisestä.

”Irlannissa oli hyvää tiilyömistä, mutta lähestymiset jättivät vähän toivomisen varaa. On hienoa päästä haastamaan itseään tänne”, sanoo toista kertaa Vierumäellä esiintyvä Rosendahl.

Suomalaisten lähtöajat torstaina

7.30 Oskar Osala, tii 1

7.40 Roope Kakko, tii 1

8.40 Tyko Tuohimaa, tii 10

9.10 Konsta Mattsson, tii 1

9.30 Sakke Siltala, tii 1

12.45 Lauri Rosendahl, tii 1

12.45 Konsta Jutila, tii 10

12.55 Saku Halonen, tii 10

13.05 Matias Honkala, tii 10

13.15 Tapio Pulkkanen, tii 1

13.25 Kalle Samooja, tii 10

13.45 Jussi Kumpulainen, tii 1

13.55 Kim Koivu, tii 1

13.55 Lauri Ruuska, tii 1

14.05 Oskari Nikku, tii 10