Koulutus

Liikunnanopettajille, seurojen junioriohjaajille ja muille aiheesta kiinnostuneille järjestetään maksuttomia Draivia kouluun! -koulutuksia. Koulutus antaa valmiudet Draivia kouluun! -liikuntatuntien ja -kerhotoiminnan toteutukseen ja se voidaan järjestää mihin vuodenaikaan tahansa, joko sisä- tai ulkoliikuntatiloissa sekä luokassa tai luentotilassa.

Kaksituntisen, käytännönläheisen koulutuksen sisältö:

  • mitä on Draivia kouluun!
  • välineistöön tutustuminen
  • tuntien suunnittelu ja organisointi
  • golfin perusteet
  • viitepelit ja malliharjoituksia
  • Puistogolfin pelit

Myös yläkouluille ja 2. asteen liikuntatunneille voidaan tilata demo tunti.
Koulutus vedetään demotuntina (n. 75-90 min) liikuntaryhmälle.

Kouluttajina toimivat tehtävään koulutetut alakoulujen opettajat. Kouluttaja tuo koulutukseen mukanaan Draivia kouluun! -välineet.

Draivia kouluun! -koulutus on pidetty näissä kouluissa

Alueelliset Draivia kouluun! -kouluttajat

ESPOO
Vesa Puro                                                       Viherlaakson lukio ja koulu
vesa.puro@espoo.fi                                      040 7681 698

HELSINKI
Takko Eräkangas                                          Helsingin Steinerkoulu
takkoerakangas@hotmail.com                  0400 717 008

Timo Manninen                                            Pohjois-Haagan alakoulu
timo.manninen86@gmail.com                 044 5959 863

HÄMEENLINNA
Tiina Kivinen                                                Hämeenlinnan lyseon lukio
tiinamkivinen@gmail.com                        045 7730 2064

JOENSUU
Roope Mikkonen                                         Heinävaaran koulu
roope.mikkonen@jns.fi                             050 3217 308

JYVÄSKYLÄ
Jesse Takala                                                 Keski-Palokan koulu
jesse.takala@jkl.fi                                       040 7449 696

Samuli Pentinniemi                                    Keski-Palokan koulu
samuli.pentinniemi@jkl.fi                        040 7637 376

VIHTI/NUMMELA
Jussi Sipiläinen                                           Mäntymäen koulu
sipilainen.j@gmail.com                            044 5580 780

KUOPIO
Jere Ronkainen                                         Martti Ahtisaaran koulu
jere.ronkainen@opedu.kuopio.fi          040 1639 393

KOUVOLA
Sami Halme                                                  Pilkanmaan koulu
sami.halme@edukouvola.fi                       040 1641 044

LAHTI
Piritta Poutiainen                                       Orimattilan yhteiskoulu
piritta.p.poutiainen@gmail.com             040 5600 340

LAPPEENRANTA
Suvi Rautiainen                                           Kaukaan koulu
suvi.rautiainen@lappee.fi                         040 5952 106

LOHJA
Jani Jokinen                                                 Perttilän alakoulu
jani.jokinen@edu.lohja.fi                          041 5355 125

Koulutukset ruotsiksi
Lotta Sandberg-Nyman                              Solbrinkens Skola
lotta.sandberg-nyman@edu.lohja.fi        050 301 7824

NOKIA
Satu Pimiä                                                     Harjuniityn koulu
satu.pimiä@nokiankaupunki.fi                050 350 8832

OULU

PIEKSÄMÄKI
Saara Kiviluoto                                              Harjun koulu
saara.kiviluoto@edu.pieksamaki.fi           045 6363 738

PORI
Janne Laitila                                                Porin suomalainen yhteislyseo
janne.laitila@edupori.fi                            050 5235623

RAISIO/TURKU
Matti Schrey                                                   Vaisaaren koulu
matti.schrey@raisio.fi                                  040 5738 377

ROVANIEMI
Teppo Hiekkaranta                                     Viirinkankaan koulu
teppo.hiekkaranta@rovaniemi.fi            040 5268 064

Erkki Kelhä                                                  Ounasvaaran koulu
erkki.kelha@gmail.com                            040 5944 967

SEINÄJOKI
Antti Tokkari                                                  Hyllykallion koulu
antti.tokkari@seinajoki.fi                            044 0702 089

Tuomo Huttunen                                           Hyllykallion koulu
tuomo.huttunen@seinajoki.fi                     040 5521 940

SIILINJÄRVI
Mika Elo                                                         Hamulan koulu
mika.elo@siilinjarvi.fi                                 044 357 3202

TAMPERE
Tero Kokkonen                                             Kaarilan yläkoulu
terokokkonen@hotmail.com                     044 5782 737

TORNIO
Jussi Huusko                                                  Hannulan koulu
jussi.huusko@gmail.com                             044 540 8239

TURKU
Anssi Reini                                                      Vähä-Heikkilän koulu
anssi.reini@turku.fi                                      050 591 9809

Draivia kouluun! -koulutuksen tilaus ja lisätiedot:

Mika Hollo
Draivia kouluun! -koordinaattori
Suomen Golfliitto
p.0440888440
mika.hollo@golf.fi
#draiviakouluun