EGA Golfliitto StLG R&A Invesctec Rolex

Programme & Participating countries

CHAMPIONSHIP PROGRAMME

Tournament Office Open, July 8th–15th

Saturday                          14:00–20:00
Sunday – Wednesday   07:00–20:00
Thursday                         06:00–20:00
Friday – Saturday         06:30–20:00

Programme

Saturday 8th July
Teams arrive
Registration

Sunday 9th July
First Practice Day
Registration

Monday 10th July
Second Practice Day
Team Captains’ Meeting   15:00
Team Photographs   16:45
Opening Ceremony, Cocktail Party 18:30 pm
Transportation to the official hotel

Tuesday 11th July
Stroke Play – Round 1

Wednesday 12th July
Stroke Play – Round 2

Thursday 13th July
Match Play – Round 1

Friday 14th July
Match Play – Round 2

Saturday 15th July
Match Play – Round 3
Prize Giving Ceremony   19:00
Transportation to the Farewell Dinner
Farewell Dinner   20:30, Cumulus Resort Siuntio

Sunday 16th July
Teams depart

PARTICIPATING COUNTRIES

AUSTRIA FINLAND ITALY SLOVENIA
Ebner Johanna Backman Anna Bagnoli Letizia Babnik Pia
Holpfer Isabella Barrett Daniella Don Caterina Fric Inja
Mitterberger Hannah Danielsson Erika Fanali Alessandra Jecnik Lara
Ruettimann Janika Hiltunen Kerttu Moresco Benedetta Mirnik Hana
Spitz Emma Saksa Elina Nobilio Alessia Obersnel Vida
Steffl Katharina Svahn Matilda Paltrinieri Emilie Alba Siftar-Neza
Hornecker Shirin, Captain Lindholm Matti, Captain Sardi Stefano, Captain Mirnik Hana, Captain
 
BELGIUM FRANCE THE NETHERLANDS SPAIN
Becht Rebecca Claisse Mathilde Holmey Lauren Arias Quiros Elena
Lambert Lucille Codet Elisabeth Hoogeboom Mayka Duran Basso Petra
Serrien Eline Laisne Agathe Modder Danielle Fernandez Garcia-Poggio Blanca
Shiku Shanèle Liautier Charlotte Peeters Lizzy Garcia Llorca Marta
Verhoeven Elsie Mahe Candice Sepers Jennifer Neira Garcia Paula
Vikkula Chiara Roussin Bouchard Pauline Sohier Anouk Olmos Ros Raquel
Noteboom Thierry, Captain Abrahamian Clémence, Captain Sohier Anouk, Captain Negre Xisca, Captain
 
CZECH REPUBLIC GERMANY NORWAY SWEDEN
Harcubova Lucie Försterling Alexandra Boysen Julie Engstrom Julia
Hricikova Sarah Henseleit Esther Krekling Anna Grant Linn
Kouskova Sara Karg Hannah Mazarino Tina Kinhult Frida
Kozeluhova Tereza Krauter Aline Sandtorv Lussand  Mia Linnér Amanda
Mackova Patricie Sattelkau Celina Sliper Franziska Stark Maja
Vitu Gabriela Roberta Schmidt Sarina Øverås Emilie Wallin Beatrice
Mojzis Milan, Captain Henseleit Esther, Captain Øverås Emilie, Captain Borjesson Marcus, Captain
 
DENMARK ICELAND SCOTLAND SWITZERLAND
Carlsen Sophia Asmundsdottir Andrea Yr Brodie Kirsty Berger Yael
Fredgaard Karen Bergsdottir Andrea Duncan Louise Colombo Aurora
Nielsen Cecilie B.S. Bjarnadottir Andrea Gudrun Farrell Jillian Grand Cloé
Olsen Fie Gestsdottir Hulda Clara MacGarvie Hazel Monod Victoria
Sønderby Smilla Korpak Kinga Mackintosh Jasmine Moosmann Elena
Tommerup Marie-Louise Korpak Zuzanna Richmond Molly Tamburlini Chiara
Kring Lorentzen Katrine, Captain Gunnarsdottir Thorborg Johanna, Captain Dallas Karyn, Captain Tamburlini Chiara, Captain
 
ENGLAND IRELAND SLOVAKIA
Fuller Samantha Byrne Sara Dobiašová Ema
Humphreys Lily May Clancy Valerie Drocárová Katarína
Muse Hollie Martin Mairead Klimentová Lea
Price Emily Thompson Rachel Krnáčová Viktória
Wardle Isobel Walsh Lauren Vavrová Michaela
Williamson Amelia Wilson Annabel Zacharovská Antónia
Hembrough Rebecca, Captain Butler Gemma, Captain Kamasová Zuzana, Captain