Valmennusryhmät

Suomen Golfliitto on valinnut pelaajat valmennusryhmiinsä vuodeksi 2017. Valmennussuunnitelmassa resursseja kohdennetaan erityisesti nuoriin ikäluokkiin eli Talenttiryhmän pelaajiin sekä ammattilaisuransa alkutaipaleella olevien pelaajien auttamiseen.

Suomen Golfliiton liittovalmennusryhmät kaudelle 2017:

Naiset Pro

Jenna Mäihäniemi, Ursula Wikström, Noora Tamminen, Minea Blomqvist-Kakko, Krista Bakker, Sanna Nuutinen ja Leena Makkonen

Miehet Pro

Mikko Ilonen, Mikko Korhonen, Roope Kakko, Kalle Samooja, Jaakko Mäkitalo, Oliver Lindell, Tapio Pulkkanen, Antti Ahokas ja Teemu Bakker

Naiset

Matilda Castren (EGS), Tiia Koivisto (HiGM), Ella Salminen (RG), Petra Salko (HGCC), Ellinoora Moisio (ArGC), Ronja Taipale (MGC), Hannele Mikkola (SGC) ja Emilia Tukiainen (KarG)

Miehet

Kim Koivu (StLG), Tuomas Nukari (TawG), Aleksi Myllymäki (NRG), Santeri Lehesmaa (TaG), Sami Välimäki (NRG), Ilari Saulo (KGV), Alex Hietala (KGC), Otto Vanhatalo (PGC) ja Casper Simberg (StLG)

Tytöt

Elina Saksa (AG), Daniella Barrett (AG), Katri Bakker (HGCC), Anna Backman (KanG), Iida Rissanen (AG), Oona Kuronen (TawG), Krista Junkkari (KosG) ja Nea Heikkinen (KosG)

Pojat

Matias Honkala (NG), Leevi Vellamo (ArGC), Perre Papunen (PGC), Juho Suomalainen (StLG), Oscar Darlington (VGH), Eemil Alajärvi (AGN), Veeti Mähönen (PGH)

Kehitysryhmä/ Observation Team 2017

Karina Kukkonen (OGK), Ida Kaukinen (SGC), Rasmus Karlsson (StLG), Juuso Kahlos (PGC), Martin Plukka (HGK), Lassi Burman (AGK), Luukas Ala-Kulppi (Valdosta High School, USA) ja Kerttu Hiltunen (VLG)

Talenttiryhmät kaudelle 2017

2002–2003 syntyneet

Elmo Gerkman (NGK), Santeri Grönfors (AG), Kerttu Hiltunen (VLG), Elena Karppinen (ViGC), Saga Karppinen (ViGC), Oona Kuronen (TaWG), Ella Mäki-Tanila (SaG), Olivia Nurkkala (KoG), Jimi Penttinen (SHG), Matias Rantala (TGK), Anton Roth (Tarina), Jesse Saareks (KosG), Santtu Salo (JG), Oskari Schuvalow (VGH), Sakke Siltala (KGM), Severi Soutolahti (NRG), Taneli Vainio (LPG), Veikka Viskari (ViGS)

2004–2006 syntyneet
Josefiina Anttila (GPi), Ville Eskola (PGC), Veikko Hiltunen (VLG), Aksu Huupponen (HyG), Janet Isometsä (WGCC), Arttu Kulmala (ArGC), Alvar Niinikoski (AG), Lenni Perälä (GPi), Akseli Puro (ArGCC), Elmo Repo (TGK), Veeti Salama (AGN), Joel Talusen (TGK), Mikael Torvinen (MeG), Emilia Väistö (EPG), Topias Palin (MGC)

Hakukriteeristön ja hakemuksen kauden 2017 valmennusryhmiin löydät materiaalipankista